Węgry {wychodzą|wynikają|pochodzą|idą} z UE, a Trump przegrywa wybory. Znany bank wydał 10 szokujących prognoz

Węgry wychodzą z UE, a Trump przegrywa wybory. Znany bank wydał 10 szokujących prognoz

Prasówki

Duński Saxo Bank jak co roku dał swoich 10 szokujących prognoz na najswobodniejszy rok. Tym całkowicie eksperci instytucji przewidują m.in., że Węgry wyjdą z Unii Europejskiej, Donald Trump przegra razem z Republikanami wybory prezydenckie w USA, a Rosja stanie się… zdobytym w myśli młodej i czarnej energii.

Węgry wychodzą z UE, a Trump przegrywa wybory. Znany bank wydał 10 szokujących prognoz

 

Szokujące prognozy Saxo Banku to zjawiska, jakie mogłyby wstrząsnąć światem
Bank co roku chroni przed chwila prawdopodobnymi, ale niedocenianymi zdarzeniami
2020 r. według Saxo będzie mieszkał pod znakiem „gruntownej zmiany status quo”
Tradycją obecnie są „szokujące prognozy” specjalistów z Saxo Banku – duńskiego banku inwestycyjnego. Jak podkreślają autorzy raportu, istnieje obecne „układ mało prawdopodobnych, ale często niedocenianych zdarzeń, których materializacja mogłaby wstrząsnąć rynkami finansowymi”.

Saxo podkreśla przy tym, że nie są to jego oficjalne prognozy rynkowe – prawdopodobieństwo ich przyjścia wynosi 1 proc. Zarazem bank przypomina, że wydarzenia o najwyższym wpływie – szokujące dla świata – to te najmniej spodziewane. Jak wyjaśnił Steen Jakobsen, główny ekonomista Saxo:

Uważamy, że w 2020 roku niemal pod jakimś względem tematem przewodnim będzie wystarczająca zmiana status quo. Rok bieżący że istnieć niczym wielkie wahadło, wychylające się w obrocie przeciwieństw dotyczących polityki w miejscu ogólnym, polityki pieniężnej i fiskalnej, a także – co równie ważne – ochrony środowiska. W tekście szeroko rozumianej polityki świadczyło to konieczną porażkę populizmu, zastąpionego dążeniem do „zdrowia” zamiast do podziału społeczeństwa. W odniesieniu do kształtowania polityki mogłoby wtedy znaczyć, że banki centralne zejdą na dalszy plan, a może nawet kilka znormalizują stopy procentowe, podczas gdy rządy przejmą ich istotę w charakterze wydatków związanych z bazą i formą klimatyczną.

Oto 10 najbardziej szokujących prognoz Saxo Banku na 2020 r.:

1. Rosja głównym zdobytym w myśli młodej i czarnej energii
W 2020 r. OPEC i Rosja, wyczuwając spowolnienie produkcji ropy z łupków w Kształtach Zjednoczonych w kontakcie z brakiem zwrotu z inwestycji w tym rynku, wezmą z przyczyny i zapowiedzą istotne dodatkowe cięcia produkcji ropy w bezpośrednich krajach. Zbiegnie się toż w ciągu z kolejną rundą IPO Aramco, zapewniając pożądany poziom wyceny przez inwestorów spoza Arabii Saudyjskiej. Będzie obecne zaskoczeniem dla rynku, a walka o pokrycie krótkich książki i planowanie funduszy hedgingowych do pokrycia niezabezpieczonej ekspozycji na ogromniejsze ceny spowodują, że cena ropy Brent powróci do stanu 90 dolarów za baryłkę. W Rosji zaprezentuje się to dużym zwycięstwem nie wyłącznie dla Rosnieftu, ale również dla finansów publicznych, w jakich próg rentowności budżetu na 2019 r. budował się na cenie ropy Urals 49 dol. za baryłkę. Akcje Rosnieftu, największej rosyjskiej spółki naftowej, wzrosną o 50 proc.

Dodatkowo w 2020 r. sektor ekologicznej – zielonej – energii ucierpi na efekt za długiego szumu medialnego i niskich zwrotów z inwestycji. Przecież w wartość kolejnych zobowiązań w charakterze polityki klimatycznej wybieranych przez kraje rozwinięte polityka długoterminowa skoncentruje się na rowerach elektrycznych i rozwiązaniach minimalizujących emisję zanieczyszczeń w samochodach. Rosja odniesie korzyści na obydwu frontach: po pierwsze jako największy na świecie dostawca łączonego w pojazdach palladu, i w 2019 r. odnotowującego jedne z najlepszych rezultatów na targach surowców. W 2020 r., gdy demokraci przejmą Biały Dom a wraz z Indiami zaostrzą normy emisji, nastąpi dalszy wzrost wartości tego metalu.

Po drugie, Rosja skorzysta na odejściu od kobaltu i zwiększeniu wykorzystywania niklu na placu akumulatorów pojazdów elektrycznych. W 2020 r. popyt na nikiel gwałtownie wzrośnie. Rządy krajów rozwiniętych zapewnią dopłaty do sprzedaży pojazdów elektrycznych, a najwięksi niemieccy producenci samochodów rozpoczną w duzi rozwijać produkcję, aby zapewnić długoterminowe dostawy akumulatorów. Podczas gdy Indonezja zdecydowała się na miara eksportu rudy niklu od stycznia 2020 r., aby wesprzeć krajowe huty, rosyjski koncern MMC Norilsk Nickel nabierze wiatru w żagle w efekcie zwiększonego popytu i doskonalszych opłat i też kiedy w sukcesie Rosnieftu ceny jego historii wzrosną o 50 proc.

2. Nieoczekiwana stagflacja będzie promować wartość kosztem wzrostu
Pisany na giełdzie fundusz iShares MSCCI World Value Factor pozostawi FANGS (Facebook, Amazon, Netflix, Google) znacznie w końcu, generując wyniki lepsze o 25 proc. Świat zatoczy pełny krąg od czasu zakończenia systemu z Bretton Woods, kiedy odszedł od dolara opartego na złocie do systemu czysto fiducjarnego dolara, w ramach którego nie tylko w Kształtach Zjednoczonych, tylko oraz na całkowitym świecie przedstawiono na rynek biliony USD w istoty kredytów. Każdy cykl kredytowy wymaga coraz mniejszych stóp procentowych i jeszcze wyższych bodźców, aby uniknąć całkowitej blokadzie gospodarki Stanów Zjednoczonych i międzynarodowego systemu finansowego.

Z opieki na fakt, iż stopy procentowe odnalazłyśmy się w dolnych rejonach skali, a braki w Kształtach Zjednoczonych są znaczne i jeszcze rosną, nadchodząca recesja zmusi Fed do rozszerzenia bilansu w postępowanie przekraczający wszelkie wyobrażenia, aby sfinansować nowe, szeroko zakrojone wydatki fiskalne Trumpa mające wzmocnić infrastrukturę w szans na jego reelekcję. Wydarzy się jednak coś innego: płace a ceny zaczną szybko żyć w wartość, jak czynniki będą przychodzić do gospodarki, kiedy na ironię z początku niewystarczających zasobów i wykwalifikowanej siły roboczej w wyniku wcześniejszego braku inwestycji. Rosnąca inflacja i rentowności podwyższą z zmian koszt kapitału, eliminując z sektora spółki-zombie, ponieważ słabsi dłużnicy będą walczyć o finansowanie. W otoczeniu ogólnym nastąpi znaczna dewaluacja USD, ponieważ rynek uzna, że Fed będzie wyłącznie przyspieszać ekspansję bilansu, utrzymując jednocześnie wyjątkowo niską stopę referencyjną.

3. Zwrot metody i podwyżki stóp EBC
Europejskie banki odwrócą kierunek swojej polityki, kiedy w 2020 r. indeks EuroStoxx wzrośnie o 30 proc. Pomimo niedawnego wprowadzenia systemu planu na pokłady (tiering), który przyczynił się do minimalizacji negatywnych konsekwencji ujemnych stóp procentowych, banki jeszcze będą zmagać się z dużym kryzysem. Będą potrzebowały się zmierzyć z trudnym otoczeniem ekonomicznym i ekonomicznym, przedstawiającym się strukturalnie wyjątkowo niskimi stopami procentowymi, zaostrzeniem regulacji w ramach pakietu Bazylea IV – co dodatkowo bardziej obniży stopę zwrotu z kapitału innego banków – oraz walką ze strony przedsiębiorstw z sektora fintech.

Sprawy przyjmą bezprecedensowy zakup również na wstępu stycznia 2020 r. nowa prezes EBC Christine Lagarde – wcześniej przedstawiająca się za ujemnymi stopami procentowymi – dokona wolty i oświadczy, że polityka pieniężna przekroczyła przewidziane granice. Prezes podkreśli, że utrzymywanie ujemnych stóp depozytowych przez dłuższy moment może znacząco zaszkodzić kondycji europejskiego sektora bankowego. Aby zmusić rządy państw strefy euro, w szczególności Niemiec, do podjęcia tworzeń i zastosowania polityki fiskalnej do pobudzenia gospodarki, 23 stycznia 2020 r. EBC odwróci swoją politykę pieniężną i podwyższy stopy procentowe. Po pierwszej podwyżce w szybkim czasie nastąpi kolejna, która szybko doprowadzi stopę referencyjną do niczego, a do celu roku nawet kilka ponad.

4. Rynek energii się nie zazieleni
Relacja pisanego na giełdzie funduszu energii z paliw kopalnych VDE do funduszu energii odnawialnej ICLN wzrośnie z 7 do 12. Przemysł naftowy i gazowy wyszedł z końca finansowego po 2009 r., odzyskując około 131 proc. strat odnotowanych po 2008 r. do wartość w czerwcu 2014 r., jak to Chiny wyciągnęły światową gospodarkę z tradycyjnej recesji kredytowej. Od ostatniego etapu na rynek ten działały negatywnie dwie znaczące roli. Pierwszą z nich istniał rozwój produkcji gazu z łupków w Kształtach Zjednoczonych i mocne postępy w globalizacji łańcuchów dostaw gazu ziemnego za pośrednictwem LNG. Następnie miała znaczenie istna amerykańska rewolucja w zasięgu produkcji ropy z łupków, w efekcie której Stany Zjednoczone broniły się największym producentem ropy naftowej i ciekłych przetworów naftowych na świecie.

Drugą energią był rosnący kapitał delikatny i gminny będący za grą ze kolejami klimatycznymi, powodujący znaczny wzrost popytu na energię odnawialną. W wyniku niższych opłat i uważania przez inwestorów sektora „czarnej” energii wycena akcji firm z dziedzinie paliw kopalnych wykazała dyskonto w wysokości 23 proc. względem przedsiębiorstw z sektora czystej energii. W 2020 r. nastąpi zmiana prognoz inwestycyjnych, ponieważ OPEC jeszcze dłużej ograniczać będzie znalezienie, produkcja nierentownych amerykańskich koncernów łupkowych zahamuje, a zbyt w Azji ponownie wzrośnie. Przemysł naftowy i gazowy w 2020 r. nieoczekiwanie zaprezentuje się wygrany – i będzie obecne jednocześnie sygnał alarmowi dla sektora czystej energii.

5. RPA padnie ofiarą długu ESKOM
Kurs USD/ZAR wzrośnie z 15 do 20 po tym, jak świat odetnie RPA linie kredytowe. Bardzo krótką informacją była reklama rządu Republiki Południowej Afryki pod skutek tego roku, że w kontakcie z dalszymi próbami ratowania zmagającej się z problemami spółki energetycznej ESKOM i mieszkania dostaw ruchu w wszelkim kraju przyszłoroczny budżet wzrośnie do najszerszego poziomu od ponad dekady (6,5 proc. PKB), co stanowi zdecydowane pogorszenie po tym, jak rodzaj zdołał ustabilizować finanse na niemal stałym poziomie -4 proc. PKB w ruchu ostatnich kilku lat. Co gorsza, Bank Światowy szacuje, że zadłużenie zagraniczne RPA wzrosło w tym czasie ponad dwukrotnie, osiągając poziom ponad 50 proc. PKB. Fiasko ESKOM że istnieć modną kroplą, która przeleje czarę dla wierzycieli: mogą oni wydać chęć dalszego finansowania kraju, który od kilkudziesięciu lat nie stanowi w okresie uporządkować swoich finansów ani zarządzania. W 2020 r. RPA pociągnie za sobą także także nowe gospodarki wschodzące o niskiej wiarygodności, przy czym wyniki gospodarek wschodzących będą dużo zróżnicowane od lat. RPA postępuje w obrocie bankructwa.

Zobacz też: W 2020 r. będzie drożej. Ceny prądu wpadną we pełnych

6. Donald Trump zapowie podatek „America First”, aby obniżyć deficyt handlowy
Opodatkowanie wszystkich przychodów generowanych za granicą zakłóci dostawy i da wzrost inflacji. Rentowność amerykańskich dziesięcioletnich obligacji skarbowych zabezpieczonych przed inflacją w 2020 r. wyniesie 6 proc. dzięki wzrostowi zainteresowania inwestorów w wartość wzrostu wskaźnika CPI. 2020 r. rozpocznie się relatywną stabilizacją polityki handlowej po tym, jak administracja Trumpa i Chiny przybędą do porozumienia w sytuacji co najmniej tymczasowego zawieszenia stoi w tekście taryf celnych, polityki monetarnej i kupna produktów rolnych.

Ale już na wstępu 2020 r. gospodarka amerykańska zacznie się dusić: deficyty w handlu z Chinami nie ulegną znacznej poprawie, a jednocześnie nie będzie możliwy realistyczny wzrost zakupów produktów rolnych przez Chiny. Ze powodu na poszukiwania opinii publicznej prognozujące spektakularną porażkę w zestawach prezydenckich w 2020 r. Trump zacznie wykazywać nerwowość, i jego administracja w ramach ostatniej deski ratunku spróbuje nowego podejścia, aby odzyskać opiekę nad protekcjonistyczną narracją: podatek „America First”. W ramach tej koncepcji amerykański podatek dobry od osób prawnych zostanie całkowicie zrekonstruowany tak, aby sprzyjać prac w Kształtach Zjednoczonych zgodnie z deklarowanymi zasadami „etycznego i wolnego handlu”.

Cel ten zniesie wszelkie dotychczasowe taryfy, nakładając zamiast tego zryczałtowany podatek od ceny danej w wysokości 25 proc. na wszystkie przychody brutto na placu amerykańskim tworzone z prac zagranicznej. Uczyni to znaczne protesty ze strony partnerów handlowych, bo będą toż w kwestii stare taryfy w bieżącym wydaniu, jednak administracja odpowie, że firmy zagraniczne mogą przekazać swoją produkcję do Bądź Zjednoczonych w punkcie uniknięcia podatku.

7. W Szwecji zapanuje kryzys
W Szwecji nastąpi szeroko zakrojona i praktyczna zmiana nastawienia w wartość działań na sprawa lepszej integracji imigrantów i przeciążonych usług socjalnych, prowadząc do zastosowania istotnego bodźca fiskalnego i skutecznego umocnienia SEK. Jak często uważało więc środowisko w sukcesie szwedzkiej polityki, podobnie kiedy na wstępu lat 90., jak to Szwedzi posunęli się za dobrze w nowoczesnym opodatkowaniu, prowadząc do załamania gospodarki, obecnie spowodowali, że poprawność polityczna w odniesieniu do imigracji trafiła do tematu, w jakim społeczeństwo stało się politycznie niepoprawne.

Rząd ignoruje ciężką plus jeszcze rosnącą liczbę obywateli, którzy kwestionują tę politykę, tym tymże wykluczając ich z wszystkiej debaty. Mimo iż demokracja parlamentarna powinna zapewniać głos w rozmowie wszystkim grupom istotnej wielkości, główne partie polityczne podjęły nietypową wspólną opinię o zignorowaniu przeciwników imigracji, których wartość przekroczyła już 25 proc. ogółu szwedzkich wyborców. Zarówno uzasadnienie polityków, kiedy i ich wole były silne: otwartość i równość dla wszystkich i zabezpieczenie szwedzkiego otwartego modelu gospodarczego.

Ale każde zbyt dużo posunięte działanie może przytłaczać, a każde rodzaje muszą być modyfikowalne w sukcesie zmiany okoliczności, żeby mogły dalej funkcjonować. Inne kraje skandynawskie będą polecać o „warunkach występujących w Szwecji” jako o zagrożeniu, i nie jako o modelu najlepszych praktyk. Szwecja znajdzie się w recesji, a ze powodu na prosty status małej, otwartej gospodarki, będzie wysoce podatna na światowe spowolnienie. To uczucie kryzysu, zarówno społecznego, kiedy również przemysłowego, zapewni mandat do zmian.

8. Demokraci wygrają wybory w 2020 r. dzięki głosom kobiet i milenialsów
Wybory w Kształtach Zjednoczonych w 2020 r. zapewnią demokratom opiekę nad Białym Budynkiem i obiema izbami Kongresu. Akcje dużych spółek z sektora opieki zdrowotnej i branży farmaceutycznej spadną o 50 proc. Sondaże na 2020 r. nie wyglądają obiecująco dla Trumpa, podobnie jak elektorat. Marginalny wyborca Trumpa w 2016 i 2020 r. jest niemodny i biały, czyli przylega do unie demograficznej, która przechodzi w kategoriach względnych, ponieważ najliczebniejszym pokoleniem Amerykanów są obecnie milenialsi, a zatem role w wieku 20-40 lat, jakie są znacznie bardziej liberalne.

Milenialsi, i nawet najstarsi przedstawiciele „pokolenia Z” w Kształtach Zjednoczonych, w jeszcze szerszym stopniu motywowani są niesprawiedliwością i nierównością napędzaną przez manipulowanie rynkiem aktywów przez bank centralny, a także obawami przed zmianami klimatycznymi, w tekście których prezydent Trump duzi rolę piorunochronu buntu jako kobieta zaprzeczająca zmianom klimatycznym. Wyborcy lewicowi dają się wyłącznie niechęcią do Trumpa, czemu wyraz dają zarówno kobiety z zamożniejszych przedmieść, kiedy również milenialsi. Demokraci zdobędą zatem przewagę ponad 20 mln głosów, zwiększą opiekę nad Izbą Reprezentantów, i nawet do pewnego etapu przejmą władzę w Senacie. Powszechna opieka zdrowotna i rozmowy w kwestii cen leków znacznie ograniczą rentowność całego sektora.

9. Węgry wychodzą z UE
Węgry od momentu podejścia do UE w 2004 r. odnosiły duże sukcesy gospodarcze. Jednak piętnastoletnie małżeństwo sprzedaje się funkcjonowań w tarapatach po tym, jak UE wszczęła procedurę przewidzianą w art. 7, powołując się na pokrywane przez Węgry – i w naturze premiera Orbána – coraz surowsze ograniczenia dotyczące wolnych mediów, sędziów, pracowników naukowych, mniejszości i grup funkcjonujących na myśl praw człowieka. Władze Węgier odpowiadają, że teren tenże po prostu się zabezpiecza, chroniąc swoją sztukę przed masową imigracją.

To niezwykłe do jedzenia status quo, a obie ściany będą były trudności z przybyciem do porozumienia w 2020 r., kiedy procedura przewidziana w art. 7 będzie dokładnie procedowana w trybie UE. Premier Orbán otwarcie mówi wręcz, że Węgry są związane „braterstwem krwi” z renegatem – Turcją, w przeciwieństwie do reszty Europy, co stanowi istotną zmianę retoryki, która zbiega się w ciągu z transferami z UE, ale zaniknie w ruchu najbliższych dwóch lat. Węgierska waluta, forint (HUF) straci na ceny, a koszt w parze EUR/HUF wyniesie 375, ponieważ targi będą się obawiały wycofania lub odwrócenia przepływów kapitałowych, gdy przedsiębiorstwa z UE będą więcej dochodzić swoje inwestycje na Węgrzech.

10. Azja uruchomi nową walutę rezerwową, aby uniezależnić się od dolara
Azjatycka, wspierana przez Azjatycki Bank Inwestycji Infrastrukturalnych cyfrowa waluta rezerwowa obniży indeks dolara amerykańskiego o 20 proc. i da spadek ceny dolara o 30 proc. w sądu do dobra. Aby stawić czoła powiększającej się rywalizacji handlowej i dolegliwościom powiązanym z będącymi zagrożeniami ze strony Stanów Zjednoczonych w odniesieniu do dolara amerykańskiego i ochron nad finansami światowymi, Azjatycki Bank Inwestycji Infrastrukturalnych stworzy nowe aktywo rezerwowe, azjatyckie prawo ciągnienia, czyli ADR, przy czym 1 ADR postrzegać będzie 2 dolarom amerykańskim, co uczyni z ADR największą wartość walutową na świecie. Końcem tego postępowania jest dedolaryzacja handlu regionalnego.

Polskie gospodarki zawrą wielostronne porozumienie w sytuacji prowadzenia całego handlu w tym rejonie jedynie w ADR, przy czym najistotniejsi eksporterzy ropy naftowej – Rosja i kraje OPEC – chętnie podpiszą taką kartę ze powodu na będące uzależnienie od rynku azjatyckiego. Redenominacja sporej ilości światowego handlu i oddzielenie jej od dolara amerykańskiego spowoduje, że Stany Związane będą postrzegać coraz mniejszy napływ materiałów na finansowanie swojego podwójnego deficytu. W ruchu zaledwie kilku miesięcy USD straci na ceny 20 proc. w sądu do ADR i 30 proc. w sądu do dobra, przez co cena złota spot w 2020 r. znacznie przekroczy 2 000 dol. za uncję.

 

Zobacz również pożyczki na 500 plus

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *